Levý panel

O nás

Vyrábíme elektronická zařízení se zaměřením na MIDI ovladače, MIDI moduly a další MIDI zařízení.

V současné době jsme jediná česká firma vyrábějící MIDI zařízení na zakázku v kusovém množství. Své produkty dodáváme zákazníkům po celém světě.

 

Kvalifikace

Od počátku se zabýváme výrobou elektronických zařízení pro hudební techniku. Kvalita naší práce je zaručena odbornou kvalifikací v oboru výroby slaboproudých elektronických zařízení a zpracování signálů (Elektrotechnická fakulta ČVUT v Praze), poznatky nabytými během vývoje mnoha projektů a zkušenostmi získanými od profesionálních hudebníků, ale i z vlastní hudební tvorby a produkce. Máme bohaté zkušenosti s různými typy profesionální hudební techniky světových výrobců a jejich ovládání pomocí našich zařízení.

 

Historie

Teď trochu osobněji z historie firmy.

Elektronice se věnuji od dětství, měl jsem rád pokusy s elektronickými stavebnicemi a v 6. třídě jsem se zájmem chodil na elektrokroužek. V 17 letech jsem se naučil hrát na kytaru a od té doby jsou pro mě hudba a elektronika velmi propojené obory. Na střední škole (kolem roku 1995) jsem si postavil svůj první kytarový bustr, (který měl drobnou nevýhodu, že při přepínání to lupalo v reprobednách jak na lesy, takže bustr musel být buď stále zapnutý, nebo vypnutý).

Když jsem si v roce 1998 pořídil první počítač typu PC, zkoušel jsem na něm komponovat a nahrávat hudbu a v té souvislosti jsem se začal zajímat o MIDI. Po několika letech humanitních studií a roku vojny jsem si ujasnil, že se chci věnovat elektronice, a proto jsem v roce 2000 nastoupil studium Elektrotechnické fakulty (FEL) na ČVUT v Praze. Od začátku jsem se cíleně zaměřoval na elektronické předměty, i když mnohdy jsem si je musel vybojovat, protože většina předmětů užitečných pro praxi byly (a asi dodnes jsou) pouze nepovinně volitelné.

Na konci roku 2004 jsem si založil živnosťák mimo jiné na výrobu elektronických zařízení.

Pokusy s hudbou a elektronikou na trochu vědečtější úrovni pokračovaly, začal jsem se specializovat na ovládání hudební a scénické techniky pomocí zařízení pracujících na základě komunikačního protokolu MIDI. V roce 2005 jsem obhájil bakalářskou práci na téma Návrh akčních členů ovládaných přes MIDI rozhraní a v roce 2008 jsem s červeným diplomem zakončil studium FEL obhajobou diplomové práce na téma Možnosti přenosu MIDI protokolu přes standardní rozhraní PC.

2008: první MIDI zakázka

Po zakončení studia na jaře 2008 jsem se rozhodl zpřístupnit svou nabídku formou těchto webových stránek. Přihlásil se první zákazník se zájmem o výrobu MIDI ovladače a pak další a další...

2009: orientace na MIDI ovladače

Původně jsem měl v úmyslu pokračovat v diplomce a orientovat se na světelnou techniku ovládanou pomocí MIDI. Ale velmi rychle se ukázalo, co muzikanti nejvíce chtějí: miniaturní MIDI ovladače a reléové MIDI spínače.

2010: vlastní výrobní prostor

Na konci roku 2010 přestal stačit dílenský stůl v pokoji, který zároveň sloužil jako ložnice, tak jsem dílnu přestěhoval do pronajatého bytu v protějším paneláku. Zakázky přibývají, ale výroba je dosti pracná a málo efektivní - co projekt, to jiný plošňák.

2011: strojní výroba DPS

Do té doby jsem plošňáky vyráběl ručním leptáním, tuto technologii jsem zvládl bezproblémově až do šířky spoje 0,4 mm. Nicméně to přestalo stačit, takže od poloviny roku 2011 nechávám plošné spoje vyrábět výhradně strojně (vícevrstvé desky s prokovy a potiskem). Vznikly první MIDI moduly k obecnému použití, díky kterým se podařilo značně zefektivnit výrobu.

2012: přechod na 16- a 32-bitovou platformu; DMX512

Přešel jsem z 8-bitové platformy na 16-bitovou a 32-bitovou a podařilo se definitivně vyřešit technické problémy s chybovostí příjmu MIDI dat, které se se projevily u některých modulů, a bylo jasné, že další vývoj nemůže pokračovat, než se to podaří vyřešit. Velké poděkování patří panu Radimu Čumpelíkovi z Ostravy, který ochotně pomohl s testováním nových MIDI modulů. Také se podařilo úspěšně realizovat první zakázku ovladače světel protokolem DMX512 s SD kartou.

2013: první série

Další velké stěhování, dílna se tentokrát nachází v podkrovním pokoji rodinného domu. Základní portfolio MIDI modulů i finálních produktů je kompletní, ale vývoj pokračuje dál. Zakázková výroba stále pokračuje, ale některé produkty začínáme vyrábět v malých sériích.

2014: zahraniční zakázky

Podařilo se realizovat zakázky pro dvě všeobecně známé kapely: ArakainBlue Effect. Zároveň přicházejí první zakázky odeslané do zahraničí: USA a Austrálie. Čím dál více pozoruji ochotu československých muzikantů jakkoliv podpořit nadějnou českou firmu.

2015: Microdesigum je na čtyřech kontinentech

Stávající prostor přestal stačit, takže opět stěhování do většího prostoru, tentokrát už plně vybavený komerční prostor vhodný pro dílnu a kancelář. Roste objem zakázek do USA a přicházejí i zakázky do dalších zemí: Polsko, Německo, Velká Británie, Japonsko, Nizozemsko, Finsko, Dánsko, Švédsko, Švýcarsko, Itálie, Indonézie. Naše produkty fungují v Evropě, Americe, Austrálii a Asii. Přechod na strojní osazování některých komponent zvýšil efektivitu. Hlavní produkt je nožní MIDI ovladač MIDI Grande a jeho nová verze sklízí úspěch zejména u zahraničních uživatelů zesilovače Kemper Profiling Amplifier.

2016: Microdesigum s.r.o.

Přibývají zákazníci z dalších zemí: Norsko, Rakousko, Francie, Řecko, Katar, Mexiko, Španělsko, Maďarsko, Belgie, Irsko. Naše výrobky používají např. také české kapely ŠkworAlkehol.

Dne 18.7.2016 vznikla společnost Microdesignum s.r.o. Jsme o krok blíže k naší vizi - stát se světovým výrobcem MIDI ovladačů.

Robert Krejčí 

 

Kam dál? Zkuste si projít naši nabídku v produktů nebo nás můžete kontaktovat s dotazem.

 
 
Nahoru